Shiva Rudram # शिव रुद्रम

 

 

To listen to these mantras of more than 40 gods for FREE on your mobile, click on

 

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Hindu+Devi+Devta+Apps

 

 

 

 

 

    Sri Rudram Laghunyasam श्री रुद्रम    लघुन्यासम శ్రీ రుద్రం లఘున్యాసం ஸ்ரீ ருட்ரம் லகுன்யாசம் ಶ್ರೀ ರುದ್ರಂ ಲಘುನ್ಯಾಸಂ ശ്രീ രുദ്രം ലഘുന്യാസം શ્રી રુદ્રમ લઘુનયસં ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରମ ଳଘୁନ୍ୟସାମ শ্রী রুদ্রাম লঘূণ্যসাম
Shiva Sri Rudram Laghunyasam oṃ athātmānagṃ śivātmānag śrī rudrarūpaṃ dhyāyet || ॐ अथात्मानग्ं शिवात्मानग् श्री रुद्ररूपं ध्यायेत् ॥ ఓం అథాత్మానగ్‍మ్ శివాత్మానగ్ శ్రీ రుద్రరూపం ధ్యాయేత్ || ஓம் அதாத்மானக்‍ம் ஶிவாத்மானக் ஶ்ரீ ருத்ரரூபம் த்யாயேத் || ಓಂ ಅಥಾತ್ಮಾನಗ್‍ಮ್ ಶಿವಾತ್ಮಾನಗ್ ಶ್ರೀ ರುದ್ರರೂಪಂ ಧ್ಯಾಯೇತ್ || ഓം അഥാത്മാനഗ്‍മ് ശിവാത്മാനഗ് ശ്രീ രുദ്രരൂപം ധ്യായേത് || ઓં અથાત્માનગ્‍મ શિવાત્માનગ શ્રી રુદ્રરૂપં ધ્યાયેત || ଓଂ ଅଥାତ୍ମାନଗ୍‍ମ ଶିଵାତ୍ମାନଗ ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରରୂପଂ ଧ୍ୟାୟେତ || ওং অথাত্মানগ্‍ম শিবাত্মানগ শ্রী রুদ্ররূপং ধ্য়ায়েত ||
    śuddhasphaṭika saṅkāśaṃ trinetraṃ pañca vaktrakam | शुद्धस्फटिक सङ्काशं त्रिनेत्रं पञ्च वक्त्रकम् । శుద్ధస్ఫటిక సంకాశం త్రినేత్రం పంచ వక్త్రకమ్ | ஶுத்தஸ்படிக ஸம்காஶம் த்ரினேத்ரம் பம்ச வக்த்ரகம் | ಶುದ್ಧಸ್ಫಟಿಕ ಸಂಕಾಶಂ ತ್ರಿನೇತ್ರಂ ಪಂಚ ವಕ್ತ್ರಕಮ್ | ശുദ്ധസ്ഫടിക സംകാശം ത്രിനേത്രം പംച വക്ത്രകമ് | શુદ્ધસ્ફટિક સંકાશં ત્રિનેત્રં પંચ વક્ત્રકમ | ଶୁଦ୍ଧସ୍ଫଟିକ ସଂକାଶଂ ତ୍ରିନେତ୍ରଂ ପଂଚ ଵକ୍ତ୍ରକମ | শুদ্ধস্ফটিক সংকাশং ত্রিনেত্রং পংচ বক্ত্রকম |
    gaṅgādharaṃ daśabhujaṃ sarvābharaṇa bhūṣitam || गङ्गाधरं दशभुजं सर्वाभरण भूषितम् ॥ గంగాధరం దశభుజం సర్వాభరణ భూషితమ్ || கம்காதரம் தஶபுஜம் ஸர்வாபரண பூஷிதம் || ಗಂಗಾಧರಂ ದಶಭುಜಂ ಸರ್ವಾಭರಣ ಭೂಷಿತಮ್ || ഗംഗാധരം ദശഭുജം സര്വാഭരണ ഭൂഷിതമ് || ગંગાધરં દશભુજં સર્વાભરણ ભૂષિતમ || ଗଂଗାଧରଂ ଦଶଭୁଜଂ ସର୍ଵାଭରଣ ଭୂଷିତମ || গংগাধরং দশভুজং সর্বাভরণ ভূষিতম ||
    nīlagrīvaṃ śaśāṅkāṅkaṃ nāga yaṅñopa vītinam | नीलग्रीवं शशाङ्काङ्कं नाग यज्ञोप वीतिनम् । నీలగ్రీవం శశాంకాంకం నాగ యఙ్ఞోప వీతినమ్ | னீலக்ரீவம் ஶஶாம்காம்கம் னாக யஜ்ஞோப வீதினம் | ನೀಲಗ್ರೀವಂ ಶಶಾಂಕಾಂಕಂ ನಾಗ ಯಙ್ಞೋಪ ವೀತಿನಮ್ | നീലഗ്രീവം ശശാംകാംകം നാഗ യജ്ഞോപ വീതിനമ് | નીલગ્રીવં શશાંકાંકં નાગ યજ્ઞોપ વીતિનમ | ନୀଲଗ୍ରୀଵଂ ଶଶାଂକାଂକଂ ନାଗ ୟଜ୍ଞୋପ ଵୀତିନମ | নীলগ্রীবং শশাংকাংকং নাগ য়জ্ঞোপ বীতিনম |
    vyāghra carmottarīyaṃ ca vareṇyamabhaya pradam || व्याघ्र चर्मोत्तरीयं च वरेण्यमभय प्रदम् ॥ వ్యాఘ్ర చర్మోత్తరీయం చ వరేణ్యమభయ ప్రదమ్ || வ்யாக்ர சர்மோத்தரீயம் ச வரேண்யமபய ப்ரதம் || ವ್ಯಾಘ್ರ ಚರ್ಮೋತ್ತರೀಯಂ ಚ ವರೇಣ್ಯಮಭಯ ಪ್ರದಮ್ || വ്യാഘ്ര ചര്മോത്തരീയം ച വരേണ്യമഭയ പ്രദമ് || વ્યાઘ્ર ચર્મોત્તરીયં ચ વરેણ્યમભય પ્રદમ || ଵ୍ୟାଘ୍ର ଚର୍ମୋତ୍ତରୀୟଂ ଚ ଵରେଣ୍ୟମଭୟ ପ୍ରଦମ || ব্য়াঘ্র চর্মোত্তরীয়ং চ বরেণ্য়মভয় প্রদম ||
    kamaṇḍal-vakṣa sūtrāṇāṃ dhāriṇaṃ śūlapāṇinam | कमण्डल्-वक्ष सूत्राणां धारिणं शूलपाणिनम् । కమండల్-వక్ష సూత్రాణాం ధారిణం శూలపాణినమ్ | கமம்டல்-வக்ஷ ஸூத்ராணாம் தாரிணம் ஶூலபாணினம் | ಕಮಂಡಲ್-ವಕ್ಷ ಸೂತ್ರಾಣಾಂ ಧಾರಿಣಂ ಶೂಲಪಾಣಿನಮ್ | കമംഡല്-വക്ഷ സൂത്രാണാം ധാരിണം ശൂലപാണിനമ് | કમંડલ-વક્ષ સૂત્રાણાં ધારિણં શૂલપાણિનમ | କମଂଡଲ-ଵକ୍ଷ ସୂତ୍ରାଣାଂ ଧାରିଣଂ ଶୂଲପାଣିନମ | কমংডল-বক্ষ সূত্রাণাং ধারিণং শূলপাণিনম |
    jvalantaṃ piṅgaḷajaṭā śikhā muddyota dhāriṇam || ज्वलन्तं पिङ्गलजटा शिखा मुद्द्योत धारिणम् ॥ జ్వలంతం పింగళజటా శిఖా ముద్ద్యోత ధారిణమ్ || ஜ்வலன்தம் பிம்களஜடா ஶிகா முத்த்யோத தாரிணம் || ಜ್ವಲಂತಂ ಪಿಂಗಳಜಟಾ ಶಿಖಾ ಮುದ್ದ್ಯೋತ ಧಾರಿಣಮ್ || ജ്വലന്തം പിംഗളജടാ ശിഖാ മുദ്ദ്യോത ധാരിണമ് || જ્વલન્તં પિંગળજટા શિખા મુદ્દ્યોત ધારિણમ || ଜ୍ଵଲନ୍ତଂ ପିଂଗଳଜଟା ଶିଖା ମୁଦ୍ଦ୍ୟୋତ ଧାରିଣମ || জ্বলন্তং পিংগলজটা শিখা মুদ্দ্য়োত ধারিণম ||
    vṛṣa skandha samārūḍham umā dehārtha dhāriṇam | वृष स्कन्ध समारूढम् उमा देहार्थ धारिणम् । వృష స్కంధ సమారూఢమ్ ఉమా దేహార్థ ధారిణమ్ | வ்றுஷ ஸ்கம்த ஸமாரூடம் உமா தேஹார்த தாரிணம் | ವೃಷ ಸ್ಕಂಧ ಸಮಾರೂಢಮ್ ಉಮಾ ದೇಹಾರ್ಥ ಧಾರಿಣಮ್ | വൃഷ സ്കംധ സമാരൂഢമ് ഉമാ ദേഹാര്ഥ ധാരിണമ് | વૃષ સ્કંધ સમારૂઢમ ઉમા દેહાર્થ ધારિણમ | ଵୃଷ ସ୍କଂଧ ସମାରୂଢମ ଉମା ଦେହାର୍ଥ ଧାରିଣମ | বৃষ স্কংধ সমারূঢম উমা দেহার্থ ধারিণম |
    amṛtenāplutaṃ śāntaṃ divyabhoga samanvitam || अमृतेनाप्लुतं शान्तं दिव्यभोग समन्वितम् ॥ అమృతేనాప్లుతం శాంతం దివ్యభోగ సమన్వితమ్ || அம்றுதேனாப்லுதம் ஶான்தம் திவ்யபோக ஸமன்விதம் || ಅಮೃತೇನಾಪ್ಲುತಂ ಶಾಂತಂ ದಿವ್ಯಭೋಗ ಸಮನ್ವಿತಮ್ || അമൃതേനാപ്ലുതം ശാന്തം ദിവ്യഭോഗ സമന്വിതമ് || અમૃતેનાપ્લુતં શાન્તં દિવ્યભોગ સમન્વિતમ || ଅମୃତେନାପ୍ଲୁତଂ ଶାନ୍ତଂ ଦିଵ୍ୟଭୋଗ ସମନ୍ଵିତମ || অমৃতেনাপ্লুতং শান্তং দিব্য়ভোগ সমন্বিতম ||
    digdevatā samāyuktaṃ surāsura namaskṛtam | दिग्देवता समायुक्तं सुरासुर नमस्कृतम् । దిగ్దేవతా సమాయుక్తం సురాసుర నమస్కృతమ్ | திக்தேவதா ஸமாயுக்தம் ஸுராஸுர னமஸ்க்றுதம் | ದಿಗ್ದೇವತಾ ಸಮಾಯುಕ್ತಂ ಸುರಾಸುರ ನಮಸ್ಕೃತಮ್ | ദിഗ്ദേവതാ സമായുക്തം സുരാസുര നമസ്കൃതമ് | દિગ્દેવતા સમાયુક્તં સુરાસુર નમસ્કૃતમ | ଦିଗ୍ଦେଵତା ସମାୟୁକ୍ତଂ ସୁରାସୁର ନମସ୍କୃତମ | দিগ্দেবতা সমায়ুক্তং সুরাসুর নমস্কৃতম |
    nityaṃ ca śāśvataṃ śuddhaṃ dhruva-makṣara-mavyayam | नित्यं च शाश्वतं शुद्धं ध्रुव-मक्षर-मव्ययम् । నిత్యం చ శాశ్వతం శుద్ధం ధ్రువ-మక్షర-మవ్యయమ్ | னித்யம் ச ஶாஶ்வதம் ஶுத்தம் த்ருவ-மக்ஷர-மவ்யயம் | ನಿತ್ಯಂ ಚ ಶಾಶ್ವತಂ ಶುದ್ಧಂ ಧ್ರುವ-ಮಕ್ಷರ-ಮವ್ಯಯಮ್ | നിത്യം ച ശാശ്വതം ശുദ്ധം ധ്രുവ-മക്ഷര-മവ്യയമ് | નિત્યં ચ શાશ્વતં શુદ્ધં ધ્રુવ-મક્ષર-મવ્યયમ | ନିତ୍ୟଂ ଚ ଶାଶ୍ଵତଂ ଶୁଦ୍ଧଂ ଧ୍ରୁଵ-ମକ୍ଷର-ମଵ୍ୟୟମ | নিত্য়ং চ শাশ্বতং শুদ্ধং ধ্রুব-মক্ষর-মব্য়য়ম |
    sarva vyāpina-mīśānaṃ rudraṃ vai viśvarūpiṇam | सर्व व्यापिन-मीशानं रुद्रं वै विश्वरूपिणम् । సర్వ వ్యాపిన-మీశానం రుద్రం వై విశ్వరూపిణమ్ | ஸர்வ வ்யாபின-மீஶானம் ருத்ரம் வை விஶ்வரூபிணம் | ಸರ್ವ ವ್ಯಾಪಿನ-ಮೀಶಾನಂ ರುದ್ರಂ ವೈ ವಿಶ್ವರೂಪಿಣಮ್ | സര്വ വ്യാപിന-മീശാനം രുദ്രം വൈ വിശ്വരൂപിണമ് | સર્વ વ્યાપિન-મીશાનં રુદ્રં વૈ વિશ્વરૂપિણમ | ସର୍ଵ ଵ୍ୟାପିନ-ମୀଶାନଂ ରୁଦ୍ରଂ ଵୈ ଵିଶ୍ଵରୂପିଣମ | সর্ব ব্য়াপিন-মীশানং রুদ্রং বৈ বিশ্বরূপিণম |
    evaṃ dhyātvā dvijaḥ samyak tato yajanamārabhet || एवं ध्यात्वा द्विजः सम्यक् ततो यजनमारभेत् ॥ ఏవం ధ్యాత్వా ద్విజః సమ్యక్ తతో యజనమారభేత్ || ஏவம் த்யாத்வா த்விஜஃ ஸம்யக் ததோ யஜனமாரபேத் || ಏವಂ ಧ್ಯಾತ್ವಾ ದ್ವಿಜಃ ಸಮ್ಯಕ್ ತತೋ ಯಜನಮಾರಭೇತ್ || ഏവം ധ്യാത്വാ ദ്വിജഃ സമ്യക് തതോ യജനമാരഭേത് || એવં ધ્યાત્વા દ્વિજઃ સમ્યક તતો યજનમારભેત || ଏଵଂ ଧ୍ୟାତ୍ଵା ଦ୍ଵିଜଃ ସମ୍ୟକ ତତୋ ୟଜନମାରଭେତ || এবং ধ্য়াত্বা দ্বিজঃ সম্য়ক ততো য়জনমারভেত ||
    athāto rudra snānārcanābhiṣeka vidhiṃ vyā”kṣyāsyāmaḥ | ādita eva tīrthe snātvā udetya śuciḥ prayato brahmacārī śuklavāsā devābhimukhaḥ sthitvā ātmani devatāḥ sthāpayet || अथातो रुद्र स्नानार्चनाभिषेक विधिं व्या॓क्ष्यास्यामः । आदित एव तीर्थे स्नात्वा उदेत्य शुचिः प्रयतो ब्रह्मचारी शुक्लवासा देवाभिमुखः स्थित्वा आत्मनि देवताः स्थापयेत् ॥ అథాతో రుద్ర స్నానార్చనాభిషేక విధిం వ్యా”క్ష్యాస్యామః | ఆదిత ఏవ తీర్థే స్నాత్వా ఉదేత్య శుచిః ప్రయతో బ్రహ్మచారీ శుక్లవాసా దేవాభిముఖః స్థిత్వా ఆత్మని దేవతాః స్థాపయేత్ || அதாதோ ருத்ர ஸ்னானார்சனாபிஷேக விதிம் வ்யா”க்ஷ்யாஸ்யாமஃ | ஆதித ஏவ தீர்தே ஸ்னாத்வா உதேத்ய ஶுசிஃ ப்ரயதோ ப்ரஹ்மசாரீ ஶுக்லவாஸா தேவாபிமுகஃ ஸ்தித்வா ஆத்மனி தேவதாஃ ஸ்தாபயேத் || ಅಥಾತೋ ರುದ್ರ ಸ್ನಾನಾರ್ಚನಾಭಿಷೇಕ ವಿಧಿಂ ವ್ಯಾ”ಕ್ಷ್ಯಾಸ್ಯಾಮಃ | ಆದಿತ ಏವ ತೀರ್ಥೇ ಸ್ನಾತ್ವಾ ಉದೇತ್ಯ ಶುಚಿಃ ಪ್ರಯತೋ ಬ್ರಹ್ಮಚಾರೀ ಶುಕ್ಲವಾಸಾ ದೇವಾಭಿಮುಖಃ ಸ್ಥಿತ್ವಾ ಆತ್ಮನಿ ದೇವತಾಃ ಸ್ಥಾಪಯೇತ್ || അഥാതോ രുദ്ര സ്നാനാര്ചനാഭിഷേക വിധിം വ്യാ’ക്ഷ്യാസ്യാമഃ | ആദിത ഏവ തീര്ഥേ സ്നാത്വാ ഉദേത്യ ശുചിഃ പ്രയതോ ബ്രഹ്മചാരീ ശുക്ലവാസാ ദേവാഭിമുഖഃ സ്ഥിത്വാ ആത്മനി ദേവതാഃ സ്ഥാപയേത് || અથાતો રુદ્ર સ્નાનાર્ચનાભિષેક વિધિં વ્યા”ક્ષ્યાસ્યામઃ | આદિત એવ તીર્થે સ્નાત્વા ઉદેત્ય શુચિઃ પ્રયતો બ્રહ્મચારી શુક્લવાસા દેવાભિમુખઃ સ્થિત્વા આત્મનિ દેવતાઃ સ્થાપયેત || ଅଥାତୋ ରୁଦ୍ର ସ୍ନାନାର୍ଚନାଭିଷେକ ଵିଧିଂ ଵ୍ୟା”କ୍ଷ୍ୟାସ୍ୟାମଃ | ଆଦିତ ଏଵ ତୀର୍ଥେ ସ୍ନାତ୍ଵା ଉଦେତ୍ୟ ଶୁଚିଃ ପ୍ରୟତୋ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀ ଶୁକ୍ଲଵାସା ଦେଵାଭିମୁଖଃ ସ୍ଥିତ୍ଵା ଆତ୍ମନି ଦେଵତାଃ ସ୍ଥାପୟେତ || অথাতো রুদ্র স্নানার্চনাভিষেক বিধিং ব্য়া”ক্ষ্য়াস্য়ামঃ | আদিত এব তীর্থে স্নাত্বা উদেত্য় শুচিঃ প্রয়তো ব্রহ্মচারী শুক্লবাসা দেবাভিমুখঃ স্থিত্বা আত্মনি দেবতাঃ স্থাপয়েত ||
    prajanane brahmā tiṣṭhatu | pādayor-viṣṇustiṣṭhatu | hastayor-harastiṣṭhatu | bāhvorindrastiṣṭatu | jaṭhare ‌உagnistiṣṭhatu | hṛda’ye śivastiṣṭhatu | kaṇṭhe vasavastiṣṭhantu | vaktre sarasvatī tiṣṭhatu | nāsikayor-vāyustiṣṭhatu | nayanayoś-candrādityau tiṣṭetām | karṇayoraśvinau tiṣṭetām | lalāṭe rudrāstiṣṭhantu | mūrthnyādityāstiṣṭhantu | śirasi mahādevastiṣṭhatu | śikhāyāṃ vāmadevāstiṣṭhatu | pṛṣṭhe pinākī tiṣṭhatu | purataḥ śūlī tiṣṭhatu | pārśyayoḥ śivāśaṅkarau tiṣṭhetām | sarvato vāyustiṣṭhatu | tato bahiḥ sarvato ‌உgnir-jvālāmālā-parivṛtastiṣṭhatu | sarveṣvaṅgeṣu sarvā devatā yathāsthānaṃ tiṣṭhantu | māgṃ rakṣantu | प्रजनने ब्रह्मा तिष्ठतु । पादयोर्-विष्णुस्तिष्ठतु । हस्तयोर्-हरस्तिष्ठतु । बाह्वोरिन्द्रस्तिष्टतु । जठरे ‌உअग्निस्तिष्ठतु । हृद॑ये शिवस्तिष्ठतु । कण्ठे वसवस्तिष्ठन्तु । वक्त्रे सरस्वती तिष्ठतु । नासिकयोर्-वायुस्तिष्ठतु । नयनयोश्-चन्द्रादित्यौ तिष्टेताम् । कर्णयोरश्विनौ तिष्टेताम् । ललाटे रुद्रास्तिष्ठन्तु । मूर्थ्न्यादित्यास्तिष्ठन्तु । शिरसि महादेवस्तिष्ठतु । शिखायां वामदेवास्तिष्ठतु । पृष्ठे पिनाकी तिष्ठतु । पुरतः शूली तिष्ठतु । पार्श्ययोः शिवाशङ्करौ तिष्ठेताम् । सर्वतो वायुस्तिष्ठतु । ततो बहिः सर्वतो ‌உग्निर्-ज्वालामाला-परिवृतस्तिष्ठतु । सर्वेष्वङ्गेषु सर्वा देवता यथास्थानं तिष्ठन्तु । माग्ं रक्षन्तु । ప్రజననే బ్రహ్మా తిష్ఠతు | పాదయోర్-విష్ణుస్తిష్ఠతు | హస్తయోర్-హరస్తిష్ఠతు | బాహ్వోరింద్రస్తిష్టతు | జఠరే ‌உఅగ్నిస్తిష్ఠతు | హృద’యే శివస్తిష్ఠతు | కంఠే వసవస్తిష్ఠంతు | వక్త్రే సరస్వతీ తిష్ఠతు | నాసికయోర్-వాయుస్తిష్ఠతు | నయనయోశ్-చంద్రాదిత్యౌ తిష్టేతామ్ | కర్ణయోరశ్వినౌ తిష్టేతామ్ | లలాటే రుద్రాస్తిష్ఠంతు | మూర్థ్న్యాదిత్యాస్తిష్ఠంతు | శిరసి మహాదేవస్తిష్ఠతు | శిఖాయాం వామదేవాస్తిష్ఠతు | పృష్ఠే పినాకీ తిష్ఠతు | పురతః శూలీ తిష్ఠతు | పార్శ్యయోః శివాశంకరౌ తిష్ఠేతామ్ | సర్వతో వాయుస్తిష్ఠతు | తతో బహిః సర్వతో ‌உగ్నిర్-జ్వాలామాలా-పరివృతస్తిష్ఠతు | సర్వేష్వంగేషు సర్వా దేవతా యథాస్థానం తిష్ఠంతు | మాగ్‍మ్ రక్షంతు | ப்ரஜனனே ப்ரஹ்மா திஷ்டது | பாதயோர்-விஷ்ணுஸ்திஷ்டது | ஹஸ்தயோர்-ஹரஸ்திஷ்டது | பாஹ்வோரின்த்ரஸ்திஷ்டது | ஜடரே ‌உஅக்னிஸ்திஷ்டது | ஹ்றுத’யே ஶிவஸ்திஷ்டது | கண்டே வஸவஸ்திஷ்டன்து | வக்த்ரே ஸரஸ்வதீ திஷ்டது | னாஸிகயோர்-வாயுஸ்திஷ்டது | னயனயோஶ்-சம்த்ராதித்யௌ திஷ்டேதாம் | கர்ணயோரஶ்வினௌ திஷ்டேதாம் | லலாடே ருத்ராஸ்திஷ்டன்து | மூர்த்ன்யாதித்யாஸ்திஷ்டன்து | ஶிரஸி மஹாதேவஸ்திஷ்டது | ஶிகாயாம் வாமதேவாஸ்திஷ்டது | ப்றுஷ்டே பினாகீ திஷ்டது | புரதஃ ஶூலீ திஷ்டது | பார்ஶ்யயோஃ ஶிவாஶம்கரௌ திஷ்டேதாம் | ஸர்வதோ வாயுஸ்திஷ்டது | ததோ பஹிஃ ஸர்வதோ ‌உக்னிர்-ஜ்வாலாமாலா-பரிவ்றுதஸ்திஷ்டது | ஸர்வேஷ்வம்கேஷு ஸர்வா தேவதா யதாஸ்தானம் திஷ்டன்து | மாக்‍ம் ரக்ஷன்து | ಪ್ರಜನನೇ ಬ್ರಹ್ಮಾ ತಿಷ್ಠತು | ಪಾದಯೋರ್-ವಿಷ್ಣುಸ್ತಿಷ್ಠತು | ಹಸ್ತಯೋರ್-ಹರಸ್ತಿಷ್ಠತು | ಬಾಹ್ವೋರಿಂದ್ರಸ್ತಿಷ್ಟತು | ಜಠರೇ ‌உಅಗ್ನಿಸ್ತಿಷ್ಠತು | ಹೃದ’ಯೇ ಶಿವಸ್ತಿಷ್ಠತು | ಕಂಠೇ ವಸವಸ್ತಿಷ್ಠಂತು | ವಕ್ತ್ರೇ ಸರಸ್ವತೀ ತಿಷ್ಠತು | ನಾಸಿಕಯೋರ್-ವಾಯುಸ್ತಿಷ್ಠತು | ನಯನಯೋಶ್-ಚಂದ್ರಾದಿತ್ಯೌ ತಿಷ್ಟೇತಾಮ್ | ಕರ್ಣಯೋರಶ್ವಿನೌ ತಿಷ್ಟೇತಾಮ್ | ಲಲಾಟೇ ರುದ್ರಾಸ್ತಿಷ್ಠಂತು | ಮೂರ್ಥ್ನ್ಯಾದಿತ್ಯಾಸ್ತಿಷ್ಠಂತು | ಶಿರಸಿ ಮಹಾದೇವಸ್ತಿಷ್ಠತು | ಶಿಖಾಯಾಂ ವಾಮದೇವಾಸ್ತಿಷ್ಠತು | ಪೃಷ್ಠೇ ಪಿನಾಕೀ ತಿಷ್ಠತು | ಪುರತಃ ಶೂಲೀ ತಿಷ್ಠತು | ಪಾರ್ಶ್ಯಯೋಃ ಶಿವಾಶಂಕರೌ ತಿಷ್ಠೇತಾಮ್ | ಸರ್ವತೋ ವಾಯುಸ್ತಿಷ್ಠತು | ತತೋ ಬಹಿಃ ಸರ್ವತೋ ‌உಗ್ನಿರ್-ಜ್ವಾಲಾಮಾಲಾ-ಪರಿವೃತಸ್ತಿಷ್ಠತು | ಸರ್ವೇಷ್ವಂಗೇಷು ಸರ್ವಾ ದೇವತಾ ಯಥಾಸ್ಥಾನಂ ತಿಷ್ಠಂತು | ಮಾಗ್‍ಮ್ ರಕ್ಷಂತು | പ്രജനനേ ബ്രഹ്മാ തിഷ്ഠതു | പാദയോര്-വിഷ്ണുസ്തിഷ്ഠതു | ഹസ്തയോര്-ഹരസ്തിഷ്ഠതു | ബാഹ്വോരിന്ദ്രസ്തിഷ്ടതു | ജഠരേ ‌உഅഗ്നിസ്തിഷ്ഠതു | ഹൃദ’യേ ശിവസ്തിഷ്ഠതു | കണ്ഠേ വസവസ്തിഷ്ഠന്തു | വക്ത്രേ സരസ്വതീ തിഷ്ഠതു | നാസികയോര്-വായുസ്തിഷ്ഠതു | നയനയോശ്-ചംദ്രാദിത്യൗ തിഷ്ടേതാമ് | കര്ണയോരശ്വിനൗ തിഷ്ടേതാമ് | ലലാടേ രുദ്രാസ്തിഷ്ഠന്തു | മൂര്ഥ്ന്യാദിത്യാസ്തിഷ്ഠന്തു | ശിരസി മഹാദേവസ്തിഷ്ഠതു | ശിഖായാം വാമദേവാസ്തിഷ്ഠതു | പൃഷ്ഠേ പിനാകീ തിഷ്ഠതു | പുരതഃ ശൂലീ തിഷ്ഠതു | പാര്ശ്യയോഃ ശിവാശംകരൗ തിഷ്ഠേതാമ് | സര്വതോ വായുസ്തിഷ്ഠതു | തതോ ബഹിഃ സര്വതോ ‌உഗ്നിര്-ജ്വാലാമാലാ-പരിവൃതസ്തിഷ്ഠതു | സര്വേഷ്വംഗേഷു സര്വാ ദേവതാ യഥാസ്ഥാനം തിഷ്ഠന്തു | മാഗ്‍മ് രക്ഷന്തു | પ્રજનને બ્રહ્મા તિષ્ઠતુ | પાદયોર-વિષ્ણુસ્તિષ્ઠતુ | હસ્તયોર-હરસ્તિષ્ઠતુ | બાહ્વોરિન્દ્રસ્તિષ્ટતુ | જઠરે ‌உઅગ્નિસ્તિષ્ઠતુ | હૃદ’યે શિવસ્તિષ્ઠતુ | કણ્ઠે વસવસ્તિષ્ઠન્તુ | વક્ત્રે સરસ્વતી તિષ્ઠતુ | નાસિકયોર-વાયુસ્તિષ્ઠતુ | નયનયોશ-ચંદ્રાદિત્યૌ તિષ્ટેતામ | કર્ણયોરશ્વિનૌ તિષ્ટેતામ | લલાટે રુદ્રાસ્તિષ્ઠન્તુ | મૂર્થ્ન્યાદિત્યાસ્તિષ્ઠન્તુ | શિરસિ મહાદેવસ્તિષ્ઠતુ | શિખાયાં વામદેવાસ્તિષ્ઠતુ | પૃષ્ઠે પિનાકી તિષ્ઠતુ | પુરતઃ શૂલી તિષ્ઠતુ | પાર્શ્યયોઃ શિવાશંકરૌ તિષ્ઠેતામ | સર્વતો વાયુસ્તિષ્ઠતુ | તતો બહિઃ સર્વતો ‌உગ્નિર-જ્વાલામાલા-પરિવૃતસ્તિષ્ઠતુ | સર્વેષ્વંગેષુ સર્વા દેવતા યથાસ્થાનં તિષ્ઠન્તુ | માગ્‍મ રક્ષન્તુ | ପ୍ରଜନନେ ବ୍ରହ୍ମା ତିଷ୍ଠତୁ | ପାଦୟୋର-ଵିଷ୍ଣୁସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ହସ୍ତୟୋର-ହରସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ବାହ୍ଵୋରିନ୍ଦ୍ରସ୍ତିଷ୍ଟତୁ | ଜଠରେ ‌உଅଗ୍ନିସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ହୃଦ’ୟେ ଶିଵସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | କଣ୍ଠେ ଵସଵସ୍ତିଷ୍ଠନ୍ତୁ | ଵକ୍ତ୍ରେ ସରସ୍ଵତୀ ତିଷ୍ଠତୁ | ନାସିକୟୋର-ଵାୟୁସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ନୟନୟୋଶ-ଚଂଦ୍ରାଦିତ୍ୟୌ ତିଷ୍ଟେତାମ | କର୍ଣୟୋରଶ୍ଵିନୌ ତିଷ୍ଟେତାମ | ଲଲାଟେ ରୁଦ୍ରାସ୍ତିଷ୍ଠନ୍ତୁ | ମୂର୍ଥ୍ନ୍ୟାଦିତ୍ୟାସ୍ତିଷ୍ଠନ୍ତୁ | ଶିରସି ମହାଦେଵସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ଶିଖାୟାଂ ଵାମଦେଵାସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ପୃଷ୍ଠେ ପିନାକୀ ତିଷ୍ଠତୁ | ପୁରତଃ ଶୂଲୀ ତିଷ୍ଠତୁ | ପାର୍ଶ୍ୟୟୋଃ ଶିଵାଶଂକରୌ ତିଷ୍ଠେତାମ | ସର୍ଵତୋ ଵାୟୁସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ତତୋ ବହିଃ ସର୍ଵତୋ ‌உଗ୍ନିର-ଜ୍ଵାଲାମାଲା-ପରିଵୃତସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ସର୍ଵେଷ୍ଵଂଗେଷୁ ସର୍ଵା ଦେଵତା ୟଥାସ୍ଥାନଂ ତିଷ୍ଠନ୍ତୁ | ମାଗ୍‍ମ ରକ୍ଷନ୍ତୁ | প্রজননে ব্রহ্মা তিষ্ঠতু | পাদয়োর-বিষ্ণুস্তিষ্ঠতু | হস্তয়োর-হরস্তিষ্ঠতু | বাহ্বোরিন্দ্রস্তিষ্টতু | জঠরে ‌உঅগ্নিস্তিষ্ঠতু | হৃদ’য়ে শিবস্তিষ্ঠতু | কণ্ঠে বসবস্তিষ্ঠন্তু | বক্ত্রে সরস্বতী তিষ্ঠতু | নাসিকয়োর-বায়ুস্তিষ্ঠতু | নয়নয়োশ-চংদ্রাদিত্য়ৌ তিষ্টেতাম | কর্ণয়োরশ্বিনৌ তিষ্টেতাম | ললাটে রুদ্রাস্তিষ্ঠন্তু | মূর্থ্ন্য়াদিত্য়াস্তিষ্ঠন্তু | শিরসি মহাদেবস্তিষ্ঠতু | শিখায়াং বামদেবাস্তিষ্ঠতু | পৃষ্ঠে পিনাকী তিষ্ঠতু | পুরতঃ শূলী তিষ্ঠতু | পার্শ্য়য়োঃ শিবাশংকরৌ তিষ্ঠেতাম | সর্বতো বায়ুস্তিষ্ঠতু | ততো বহিঃ সর্বতো ‌உগ্নির-জ্বালামালা-পরিবৃতস্তিষ্ঠতু | সর্বেষ্বংগেষু সর্বা দেবতা য়থাস্থানং তিষ্ঠন্তু | মাগ্‍ম রক্ষন্তু |
    agnirme’ vāci śritaḥ | vāgdhṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | अ॒ग्निर्मे॑ वा॒चि श्रि॒तः । वाग्धृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । అగ్నిర్మే’ వాచి శ్రితః | వాగ్ధృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | அக்னிர்மே’ வாசி ஶ்ரிதஃ | வாக்த்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | ಅಗ್ನಿರ್ಮೇ’ ವಾಚಿ ಶ್ರಿತಃ | ವಾಗ್ಧೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | അഗ്നിര്മേ’ വാചി ശ്രിതഃ | വാഗ്ധൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | અગ્નિર્મે’ વાચિ શ્રિતઃ | વાગ્ધૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | ଅଗ୍ନିର୍ମେ’ ଵାଚି ଶ୍ରିତଃ | ଵାଗ୍ଧୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | অগ্নির্মে’ বাচি শ্রিতঃ | বাগ্ধৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি |
    vāyurme” prāṇe śritaḥ | prāṇo hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | sūryo’ me cakṣuṣi śritaḥ | cakṣur-hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | candramā’ me mana’si śritaḥ | mano hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | diśo’ me śrotre” śritāḥ | śrotragṃ hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | āpome retasi śritāḥ | reto hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | pṛthivī me śarī’re śritāḥ | śarī’ragṃ hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | oṣadhi vanaspatayo’ me loma’su śritāḥ | lomā’nihṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | indro’ me bale” śritaḥ | balagṃ hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | parjanyo’ me mūrdni śritaḥ | mūrdhā hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | īśā’no memanyau śritaḥ | manyur-hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | ātmā ma’ ātmani’ śritaḥ | ātmā hṛda’ye | hṛda’yaṃ mayi’ | ahamamṛte” | amṛtaṃ brahma’ṇi | puna’rma ātmā punarāyu rāgā”t | punaḥ’ prāṇaḥ punarākū’tamāgā”t | vaiśvānaro raśmibhi’r-vāvṛdhānaḥ | antasti’ṣṭhatvamṛta’sya gopāḥ || वा॒युर्मे॓ प्रा॒णे श्रि॒तः । प्रा॒णो हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । सूर्यो॑ मे॒ चक्षुषि श्रि॒तः । चक्षु॒र्-हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । च॒न्द्रमा॑ मे॒ मन॑सि श्रि॒तः । मनो॒ हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । दिशो॑ मे॒ श्रोत्रे॓ श्रि॒ताः । श्रोत्र॒ग्॒ं॒ हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । आपोमे॒ रेतसि श्रि॒ताः । रेतो हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । पृ॒थि॒वी मे॒ शरी॑रे श्रि॒ताः । शरी॑र॒ग्॒ं॒ हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । ओ॒ष॒धि॒ व॒न॒स्पतयो॑ मे॒ लोम॑सु श्रि॒ताः । लोमा॑नि॒ हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । इन्द्रो॑ मे॒ बले॓ श्रि॒तः । बल॒ग्॒ं॒ हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । प॒र्जन्यो॑ मे॒ मू॒र्द्नि श्रि॒तः । मू॒र्धा हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । ईशा॑नो मे॒ म॒न्यौ श्रि॒तः । म॒न्युर्-हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । आ॒त्मा म॑ आ॒त्मनि॑ श्रि॒तः । आ॒त्मा हृद॑ये । हृद॑यं॒ मयि॑ । अ॒हम॒मृते॓ । अ॒मृतं॒ ब्रह्म॑णि । पुन॑र्म आ॒त्मा पुन॒रायु॒ रागा॓त् । पुनः॑ प्रा॒णः पुन॒राकू॑त॒मागा॓त् । वै॒श्वा॒न॒रो र॒श्मिभि॑र्-वावृधा॒नः । अ॒न्तस्ति॑ष्ठ॒त्वमृत॑स्य गो॒पाः ॥ వాయుర్మే” ప్రాణే శ్రితః | ప్రాణో హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | సూర్యో’ మే చక్షుషి శ్రితః | చక్షుర్-హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | చంద్రమా’ మే మన’సి శ్రితః | మనో హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతంబ్రహ్మ’ణి | దిశో’ మే శ్రోత్రే” శ్రితాః | శ్రోత్రగ్ం హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతంబ్రహ్మ’ణి | ఆపోమే రేతసి శ్రితాః | రేతో హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతంబ్రహ్మ’ణి | పృథివీ మే శరీ’రే శ్రితాః | శరీ’రగ్ం హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | ఓషధి వనస్పతయో’ మే లోమ’సు శ్రితాః | లోమా’ని హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | ఇంద్రో’ మే బలే” శ్రితః | బలగ్ం హృద’యే | హృద’యంమయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | పర్జన్యో’ మే మూర్ద్ని శ్రితః | మూర్ధా హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | ఈశా’నో మే మన్యౌ శ్రితః | మన్యుర్-హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | ఆత్మా మ’ ఆత్మని’ శ్రితః | ఆత్మా హృద’యే | హృద’యం మయి’ | అహమమృతే” | అమృతం బ్రహ్మ’ణి | పున’ర్మ ఆత్మా పునరాయురాగా”త్ | పునః’ ప్రాణః పునరాకూ’తమాగా”త్ | వైశ్వానరో రశ్మిభి’ర్-వావృధానః | అంతస్తి’ష్ఠత్వమృత’స్య గోపాః || வாயுர்மே” ப்ராணே ஶ்ரிதஃ | ப்ராணோ ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம்ப்ரஹ்ம’ணி | ஸூர்யோ’ மே சக்ஷுஷி ஶ்ரிதஃ | சக்ஷுர்-ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | சன்த்ரமா’ மே மன’ஸி ஶ்ரிதஃ | மனோ ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | திஶோ’ மே ஶ்ரோத்ரே” ஶ்ரிதாஃ | ஶ்ரோத்ரக்ம் ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | ஆபோமே ரேதஸி ஶ்ரிதாஃ | ரேதோ ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | ப்றுதிவீ மே ஶரீ’ரே ஶ்ரிதாஃ | ஶரீ’ரக்ம் ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | ஓஷதிவனஸ்பதயோ’ மே லோம’ஸு ஶ்ரிதாஃ | லோமா’னி ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | இன்த்ரோ’ மே பலே” ஶ்ரிதஃ | பலக்ம் ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | பர்ஜன்யோ’ மே மூர்த்னி ஶ்ரிதஃ | மூர்தா ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | ஈஶா’னோ மே மன்யௌ ஶ்ரிதஃ | மன்யுர்-ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | ஆத்மா ம’ ஆத்மனி’ ஶ்ரிதஃ | ஆத்மா ஹ்றுத’யே | ஹ்றுத’யம் மயி’ | அஹமம்றுதே” | அம்றுதம் ப்ரஹ்ம’ணி | புன’ர்ம ஆத்மா புனராயு ராகா”த் | புனஃ’ ப்ராணஃ புனராகூ’தமாகா”த் | வைஶ்வானரோ ரஶ்மிபி’ர்-வாவ்றுதானஃ | அன்தஸ்தி’ஷ்டத்வம்றுத’ஸ்ய கோபாஃ || ವಾಯುರ್ಮೇ” ಪ್ರಾಣೇ ಶ್ರಿತಃ | ಪ್ರಾಣೋ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಸೂರ್ಯೋ’ ಮೇ ಚಕ್ಷುಷಿ ಶ್ರಿತಃ | ಚಕ್ಷುರ್-ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಚಂದ್ರಮಾ’ ಮೇ ಮನ’ಸಿ ಶ್ರಿತಃ | ಮನೋ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ದಿಶೋ’ ಮೇ ಶ್ರೋತ್ರೇ” ಶ್ರಿತಾಃ | ಶ್ರೋತ್ರಗ್ಂ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಆಪೋಮೇ ರೇತಸಿ ಶ್ರಿತಾಃ | ರೇತೋ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಪೃಥಿವೀ ಮೇ ಶರೀ’ರೇ ಶ್ರಿತಾಃ | ಶರೀ’ರಗ್ಂ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಓಷಧಿವನಸ್ಪತಯೋ’ ಮೇ ಲೋಮ’ಸು ಶ್ರಿತಾಃ | ಲೋಮಾ’ನಿ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಇಂದ್ರೋ’ ಮೇ ಬಲೇ” ಶ್ರಿತಃ | ಬಲಗ್ಂ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಪರ್ಜನ್ಯೋ’ ಮೇ ಮೂರ್ದ್ನಿ ಶ್ರಿತಃ | ಮೂರ್ಧಾ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಈಶಾ’ನೋ ಮೇ ಮನ್ಯೌ ಶ್ರಿತಃ | ಮನ್ಯುರ್-ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಆತ್ಮಾ ಮ’ ಆತ್ಮನಿ’ ಶ್ರಿತಃ | ಆತ್ಮಾ ಹೃದ’ಯೇ | ಹೃದ’ಯಂ ಮಯಿ’ | ಅಹಮಮೃತೇ” | ಅಮೃತಂಬ್ರಹ್ಮ’ಣಿ | ಪುನ’ರ್ಮ ಆತ್ಮಾ ಪುನರಾಯು ರಾಗಾ”ತ್ | ಪುನಃ’ ಪ್ರಾಣಃ ಪುನರಾಕೂ’ತಮಾಗಾ”ತ್ | ವೈಶ್ವಾನರೋ ರಶ್ಮಿಭಿ’ರ್-ವಾವೃಧಾನಃ | ಅಂತಸ್ತಿ’ಷ್ಠತ್ವಮೃತ’ಸ್ಯ ಗೋಪಾಃ || വായുര്മേ’ പ്രാണേ ശ്രിതഃ | പ്രാണോ ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതംബ്രഹ്മ’ണി | സൂര്യോ’ മേ ചക്ഷുഷി ശ്രിതഃ | ചക്ഷുര്-ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | ചന്ദ്രമാ’ മേ മന’സി ശ്രിതഃ | മനോ ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | ദിശോ’ മേ ശ്രോത്രേ’ ശ്രിതാഃ | ശ്രോത്രഗ്ം ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | ആപോമേ രേതസി ശ്രിതാഃ | രേതോ ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യംമയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | പൃഥിവീ മേ ശരീ’രേ ശ്രിതാഃ | ശരീ’രഗ്ം ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | ഓഷധി വനസ്പതയോ’ മേ ലോമ’സു ശ്രിതാഃ | ലോമാ’നി ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | ഇന്ദ്രോ’ മേ ബലേ’ ശ്രിതഃ | ബലഗ്ം ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | പര്ജന്യോ’ മേമൂര്ദ്നി ശ്രിതഃ | മൂര്ധാ ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | ഈശാ’നോ മേ മന്യൗ ശ്രിതഃ | മന്യുര്-ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | ആത്മാ മ’ ആത്മനി’ ശ്രിതഃ | ആത്മാ ഹൃദ’യേ | ഹൃദ’യം മയി’ | അഹമമൃതേ’ | അമൃതം ബ്രഹ്മ’ണി | പുന’ര്മ ആത്മാ പുനരായു രാഗാ’ത് | പുനഃ’ പ്രാണഃ പുനരാകൂ’തമാഗാ’ത് | വൈശ്വാനരോ രശ്മിഭി’ര്-വാവൃധാനഃ | അന്തസ്തി’ഷ്ഠത്വമൃത’സ്യ ഗോപാഃ || વાયુર્મે” પ્રાણે શ્રિતઃ | પ્રાણો હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | સૂર્યો’ મે ચક્ષુષિ શ્રિતઃ | ચક્ષુર-હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | ચન્દ્રમા’ મે મન’સિ શ્રિતઃ | મનો હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | દિશો’ મે શ્રોત્રે” શ્રિતાઃ | શ્રોત્રગં હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | આપોમે રેતસિ શ્રિતાઃ | રેતો હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | પૃથિવી મે શરી’રે શ્રિતાઃ | શરી’રગં હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | ઓષધિ વનસ્પતયો’ મે લોમ’સુ શ્રિતાઃ | લોમા’નિહૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | ઇન્દ્રો’ મે બલે” શ્રિતઃ | બલગં હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | પર્જન્યો’ મે મૂર્દ્નિ શ્રિતઃ | મૂર્ધા હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | ઈશા’નો મે મન્યૌ શ્રિતઃ | મન્યુર-હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | આત્મા મ’ આત્મનિ’ શ્રિતઃ | આત્મા હૃદ’યે | હૃદ’યં મયિ’ | અહમમૃતે” | અમૃતં બ્રહ્મ’ણિ | પુન’ર્મ આત્મા પુનરાયુ રાગા”ત | પુનઃ’ પ્રાણઃ પુનરાકૂ’તમાગા”ત | વૈશ્વાનરો રશ્મિભિ’ર-વાવૃધાનઃ | અન્તસ્તિ’ષ્ઠત્વમૃત’સ્ય ગોપાઃ || ଵାୟୁର୍ମେ” ପ୍ରାଣେ ଶ୍ରିତଃ | ପ୍ରାଣୋ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ସୂର୍ୟୋ’ ମେ ଚକ୍ଷୁଷି ଶ୍ରିତଃ | ଚକ୍ଷୁର-ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଚନ୍ଦ୍ରମା’ ମେ ମନ’ସି ଶ୍ରିତଃ | ମନୋ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଦିଶୋ’ ମେ ଶ୍ରୋତ୍ରେ” ଶ୍ରିତାଃ | ଶ୍ରୋତ୍ରଗଂ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଆପୋମେ ରେତସି ଶ୍ରିତାଃ | ରେତୋ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ପୃଥିଵୀ ମେ ଶରୀ’ରେ ଶ୍ରିତାଃ | ଶରୀ’ରଗଂ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଓଷଧି ଵନସ୍ପତୟୋ’ ମେ ଲୋମ’ସୁ ଶ୍ରିତାଃ | ଲୋମା’ନି ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଇନ୍ଦ୍ରୋ’ ମେ ବଲେ” ଶ୍ରିତଃ | ବଲଗଂ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ପର୍ଜନ୍ୟୋ’ ମେ ମୂର୍ଦ୍ନି ଶ୍ରିତଃ | ମୂର୍ଧା ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଈଶା’ନୋ ମେ ମନ୍ୟୌ ଶ୍ରିତଃ | ମନ୍ୟୁର-ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଆତ୍ମା ମ’ ଆତ୍ମନି’ ଶ୍ରିତଃ | ଆତ୍ମା ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ଅହମମୃତେ” | ଅମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ପୁନ’ର୍ମ ଆତ୍ମା ପୁନରାୟୁରାଗା”ତ | ପୁନଃ’ ପ୍ରାଣଃ ପୁନରାକୂ’ତମାଗା”ତ | ଵୈଶ୍ଵାନରୋ ରଶ୍ମିଭି’ର-ଵାଵୃଧାନଃ | ଅନ୍ତସ୍ତି’ଷ୍ଠତ୍ଵମୃତ’ସ୍ୟ ଗୋପାଃ || বায়ুর্মে” প্রাণে শ্রিতঃ | প্রাণো হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | সূর্য়ো’ মে চক্ষুষি শ্রিতঃ | চক্ষুর-হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | চন্দ্রমা’ মে মন’সি শ্রিতঃ | মনো হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | দিশো’ মে শ্রোত্রে” শ্রিতাঃ | শ্রোত্রগং হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতংব্রহ্ম’ণি | আপোমে রেতসি শ্রিতাঃ | রেতো হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | পৃথিবী মে শরী’রে শ্রিতাঃ | শরী’রগং হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | ওষধি বনস্পতয়ো’ মে লোম’সু শ্রিতাঃ | লোমা’নি হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | ইন্দ্রো’ মে বলে” শ্রিতঃ | বলগং হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ংময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | পর্জন্য়ো’ মে মূর্দ্নি শ্রিতঃ | মূর্ধা হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতংব্রহ্ম’ণি | ঈশা’নো মে মন্য়ৌ শ্রিতঃ | মন্য়ুর-হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | আত্মা ম’ আত্মনি’ শ্রিতঃ | আত্মা হৃদ’য়ে | হৃদ’য়ং ময়ি’ | অহমমৃতে” | অমৃতং ব্রহ্ম’ণি | পুন’র্ম আত্মা পুনরায়ু রাগা”ত | পুনঃ’ প্রাণঃ পুনরাকূ’তমাগা”ত | বৈশ্বানরো রশ্মিভি’র-বাবৃধানঃ | অন্তস্তি’ষ্ঠত্বমৃত’স্য় গোপাঃ ||
    asya śrī rudrādhyāya praśna mahāmantrasya, aghora ṛṣiḥ, anuṣṭup candaḥ, saṅkarṣaṇa mūrti svarūpo yo ‌உsāvādityaḥ paramapuruṣaḥ sa eṣa rudro devatā | namaḥ śivāyeti bījam | śivatarāyeti śaktiḥ | mahādevāyeti kīlakam | śrī sāmba sadāśiva prasāda siddhyarthe jape viniyogaḥ || अस्य श्री रुद्राध्याय प्रश्न महामन्त्रस्य, अघोर ऋषिः, अनुष्टुप् चन्दः, सङ्कर्षण मूर्ति स्वरूपो यो ‌உसावादित्यः परमपुरुषः स एष रुद्रो देवता । नमः शिवायेति बीजम् । शिवतरायेति शक्तिः । महादेवायेति कीलकम् । श्री साम्ब सदाशिव प्रसाद सिद्ध्यर्थे जपे विनियोगः ॥ అస్య శ్రీ రుద్రాధ్యాయ ప్రశ్న మహామంత్రస్య, అఘోర ఋషిః, అనుష్టుప్ చందః, సంకర్షణ మూర్తి స్వరూపో యో ‌உసావాదిత్యః పరమపురుషః స ఏష రుద్రో దేవతా | నమః శివాయేతి బీజమ్ | శివతరాయేతి శక్తిః | మహాదేవాయేతి కీలకమ్ | శ్రీ సాంబ సదాశివ ప్రసాద సిద్ధ్యర్థే జపే వినియోగః || அஸ்ய ஶ்ரீ ருத்ராத்யாய ப்ரஶ்ன மஹாமன்த்ரஸ்ய, அகோர றுஷிஃ, அனுஷ்டுப் சன்தஃ, ஸங்கர்ஷண மூர்தி ஸ்வரூபோ யோ ‌உஸாவாதித்யஃ பரமபுருஷஃ ஸ ஏஷ ருத்ரோ தேவதா | னமஃ ஶிவாயேதி பீஜம் | ஶிவதராயேதி ஶக்திஃ | மஹாதேவாயேதி கீலகம் | ஶ்ரீ ஸாம்ப ஸதாஶிவ ப்ரஸாத ஸித்த்யர்தே ஜபே வினியோகஃ || ಅಸ್ಯ ಶ್ರೀ ರುದ್ರಾಧ್ಯಾಯ ಪ್ರಶ್ನ ಮಹಾಮಂತ್ರಸ್ಯ, ಅಘೋರ ಋಷಿಃ, ಅನುಷ್ಟುಪ್ ಚಂದಃ, ಸಂಕರ್ಷಣ ಮೂರ್ತಿ ಸ್ವರೂಪೋ ಯೋ ‌உಸಾವಾದಿತ್ಯಃ ಪರಮಪುರುಷಃ ಸ ಏಷ ರುದ್ರೋ ದೇವತಾ | ನಮಃ ಶಿವಾಯೇತಿ ಬೀಜಮ್ | ಶಿವತರಾಯೇತಿ ಶಕ್ತಿಃ | ಮಹಾದೇವಾಯೇತಿ ಕೀಲಕಮ್ | ಶ್ರೀ ಸಾಂಬ ಸದಾಶಿವ ಪ್ರಸಾದ ಸಿದ್ಧ್ಯರ್ಥೇ ಜಪೇ ವಿನಿಯೋಗಃ || അസ്യ ശ്രീ രുദ്രാധ്യായ പ്രശ്ന മഹാമന്ത്രസ്യ, അഘോര ഋഷിഃ, അനുഷ്ടുപ് ചന്ദഃ, സങ്കര്ഷണ മൂര്തി സ്വരൂപോ യോ ‌உസാവാദിത്യഃ പരമപുരുഷഃ സ ഏഷ രുദ്രോ ദേവതാ | നമഃ ശിവായേതി ബീജമ് | ശിവതരായേതി ശക്തിഃ | മഹാദേവായേതി കീലകമ് | ശ്രീ സാംബ സദാശിവ പ്രസാദ സിദ്ധ്യര്ഥേ ജപേ വിനിയോഗഃ || અસ્ય શ્રી રુદ્રાધ્યાય પ્રશ્ન મહામન્ત્રસ્ય, અઘોર ઋષિઃ, અનુષ્ટુપ ચન્દઃ, સઙ્કર્ષણ મૂર્તિ સ્વરૂપો યો ‌உસાવાદિત્યઃ પરમપુરુષઃ સ એષ રુદ્રો દેવતા | નમઃ શિવાયેતિ બીજમ | શિવતરાયેતિ શક્તિઃ | મહાદેવાયેતિ કીલકમ | શ્રી સાંબ સદાશિવ પ્રસાદ સિદ્ધ્યર્થે જપે વિનિયોગઃ || ଅସ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରାଧ୍ୟାୟ ପ୍ରଶ୍ନ ମହାମନ୍ତ୍ରସ୍ୟ, ଅଘୋର ଋଷିଃ, ଅନୁଷ୍ଟୁପ ଚନ୍ଦଃ, ସଙ୍କର୍ଷଣ ମୂର୍ତି ସ୍ଵରୂପୋ ୟୋ ‌உସାଵାଦିତ୍ୟଃ ପରମପୁରୁଷଃ ସ ଏଷ ରୁଦ୍ରୋ ଦେଵତା | ନମଃ ଶିଵାୟେତି ବୀଜମ | ଶିଵତରାୟେତି ଶକ୍ତିଃ | ମହାଦେଵାୟେତି କୀଲକମ | ଶ୍ରୀ ସାଂବ ସଦାଶିଵ ପ୍ରସାଦ ସିଦ୍ଧ୍ୟର୍ଥେ ଜପେ ଵିନିୟୋଗଃ || অস্য় শ্রী রুদ্রাধ্য়ায় প্রশ্ন মহামন্ত্রস্য়, অঘোর ঋষিঃ, অনুষ্টুপ চন্দঃ, সঙ্কর্ষণ মূর্তি স্বরূপো য়ো ‌உসাবাদিত্য়ঃ পরমপুরুষঃ স এষ রুদ্রো দেবতা | নমঃ শিবায়েতি বীজম | শিবতরায়েতি শক্তিঃ | মহাদেবায়েতি কীলকম | শ্রী সাংব সদাশিব প্রসাদ সিদ্ধ্য়র্থে জপে বিনিয়োগঃ ||
    oṃ agnihotrātmane aṅguṣṭhābhyāṃ namaḥ | darśapūrṇa māsātmane tarjanībhyāṃ namaḥ | cātur-māsyātmane madhyamābhyāṃ namaḥ | nirūḍha paśubandhātmane anāmikābhyāṃ namaḥ | jyotiṣṭomātmane kaniṣṭhikābhyāṃ namaḥ | sarvakratvātmane karatala karapṛṣṭhābhyāṃ namaḥ || ॐ अग्निहोत्रात्मने अङ्गुष्ठाभ्यां नमः । दर्शपूर्ण मासात्मने तर्जनीभ्यां नमः । चातुर्-मास्यात्मने मध्यमाभ्यां नमः । निरूढ पशुबन्धात्मने अनामिकाभ्यां नमः । ज्योतिष्टोमात्मने कनिष्ठिकाभ्यां नमः । सर्वक्रत्वात्मने करतल करपृष्ठाभ्यां नमः ॥ ఓం అగ్నిహోత్రాత్మనే అంగుష్ఠాభ్యాం నమః | దర్శపూర్ణ మాసాత్మనే తర్జనీభ్యాం నమః | చాతుర్-మాస్యాత్మనే మధ్యమాభ్యాం నమః | నిరూఢ పశుబంధాత్మనే అనామికాభ్యాం నమః | జ్యోతిష్టోమాత్మనే కనిష్ఠికాభ్యాం నమః | సర్వక్రత్వాత్మనే కరతల కరపృష్ఠాభ్యాం నమః || ஓம் அக்னிஹோத்ராத்மனே அம்குஷ்டாப்யாம் னமஃ | தர்ஶபூர்ண மாஸாத்மனே தர்ஜனீப்யாம் னமஃ | சாதுர்-மாஸ்யாத்மனே மத்யமாப்யாம் னமஃ | னிரூட பஶுபம்தாத்மனே அனாமிகாப்யாம் னமஃ | ஜ்யோதிஷ்டோமாத்மனே கனிஷ்டிகாப்யாம் னமஃ | ஸர்வக்ரத்வாத்மனே கரதல கரப்றுஷ்டாப்யாம் னமஃ || ಓಂ ಅಗ್ನಿಹೋತ್ರಾತ್ಮನೇ ಅಂಗುಷ್ಠಾಭ್ಯಾಂ ನಮಃ | ದರ್ಶಪೂರ್ಣ ಮಾಸಾತ್ಮನೇ ತರ್ಜನೀಭ್ಯಾಂ ನಮಃ | ಚಾತುರ್-ಮಾಸ್ಯಾತ್ಮನೇ ಮಧ್ಯಮಾಭ್ಯಾಂ ನಮಃ | ನಿರೂಢ ಪಶುಬಂಧಾತ್ಮನೇ ಅನಾಮಿಕಾಭ್ಯಾಂ ನಮಃ | ಜ್ಯೋತಿಷ್ಟೋಮಾತ್ಮನೇ ಕನಿಷ್ಠಿಕಾಭ್ಯಾಂ ನಮಃ | ಸರ್ವಕ್ರತ್ವಾತ್ಮನೇ ಕರತಲ ಕರಪೃಷ್ಠಾಭ್ಯಾಂ ನಮಃ || ഓം അഗ്നിഹോത്രാത്മനേ അംഗുഷ്ഠാഭ്യാം നമഃ | ദര്ശപൂര്ണ മാസാത്മനേ തര്ജനീഭ്യാം നമഃ | ചാതുര്-മാസ്യാത്മനേ മധ്യമാഭ്യാം നമഃ | നിരൂഢ പശുബംധാത്മനേ അനാമികാഭ്യാം നമഃ | ജ്യോതിഷ്ടോമാത്മനേ കനിഷ്ഠികാഭ്യാം നമഃ | സര്വക്രത്വാത്മനേ കരതല കരപൃഷ്ഠാഭ്യാം നമഃ || ઓં અગ્નિહોત્રાત્મને અંગુષ્ઠાભ્યાં નમઃ | દર્શપૂર્ણ માસાત્મને તર્જનીભ્યાં નમઃ | ચાતુર-માસ્યાત્મને મધ્યમાભ્યાં નમઃ | નિરૂઢ પશુબંધાત્મને અનામિકાભ્યાં નમઃ | જ્યોતિષ્ટોમાત્મને કનિષ્ઠિકાભ્યાં નમઃ | સર્વક્રત્વાત્મને કરતલ કરપૃષ્ઠાભ્યાં નમઃ || ଓଂ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରାତ୍ମନେ ଅଂଗୁଷ୍ଠାଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ଦର୍ଶପୂର୍ଣ ମାସାତ୍ମନେ ତର୍ଜନୀଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ଚାତୁର-ମାସ୍ୟାତ୍ମନେ ମଧ୍ୟମାଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ନିରୂଢ ପଶୁବଂଧାତ୍ମନେ ଅନାମିକାଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ଜ୍ୟୋତିଷ୍ଟୋମାତ୍ମନେ କନିଷ୍ଠିକାଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ସର୍ଵକ୍ରତ୍ଵାତ୍ମନେ କରତଲ କରପୃଷ୍ଠାଭ୍ୟାଂ ନମଃ || ওং অগ্নিহোত্রাত্মনে অংগুষ্ঠাভ্য়াং নমঃ | দর্শপূর্ণ মাসাত্মনে তর্জনীভ্য়াং নমঃ | চাতুর-মাস্য়াত্মনে মধ্য়মাভ্য়াং নমঃ | নিরূঢ পশুবংধাত্মনে অনামিকাভ্য়াং নমঃ | জ্য়োতিষ্টোমাত্মনে কনিষ্ঠিকাভ্য়াং নমঃ | সর্বক্রত্বাত্মনে করতল করপৃষ্ঠাভ্য়াং নমঃ ||
    agnihotrātmane hṛdayāya namaḥ | darśapūrṇa māsātmane śirase svāhā | cātur-māsyātmane śikhāyai vaṣaṭ | nirūḍha paśubandhātmane kavacāya hum | jyotiṣṭomātmane netratrayāya vauṣaṭ | sarvakratvātmane astrāyaphaṭ | bhūrbhuvassuvaromiti digbandhaḥ || अग्निहोत्रात्मने हृदयाय नमः । दर्शपूर्ण मासात्मने शिरसे स्वाहा । चातुर्-मास्यात्मने शिखायै वषट् । निरूढ पशुबन्धात्मने कवचाय हुम् । ज्योतिष्टोमात्मने नेत्रत्रयाय वौषट् । सर्वक्रत्वात्मने अस्त्रायफट् । भूर्भुवस्सुवरोमिति दिग्बन्धः ॥ అగ్నిహోత్రాత్మనే హృదయాయ నమః | దర్శపూర్ణ మాసాత్మనే శిరసే స్వాహా | చాతుర్-మాస్యాత్మనే శిఖాయై వషట్ | నిరూఢ పశుబంధాత్మనే కవచాయ హుమ్ | జ్యోతిష్టోమాత్మనే నేత్రత్రయాయ వౌషట్ | సర్వక్రత్వాత్మనే అస్త్రాయఫట్ | భూర్భువస్సువరోమితి దిగ్బంధః || அக்னிஹோத்ராத்மனே ஹ்றுதயாய னமஃ | தர்ஶபூர்ண மாஸாத்மனே ஶிரஸே ஸ்வாஹா | சாதுர்-மாஸ்யாத்மனே ஶிகாயை வஷட் | னிரூட பஶுபம்தாத்மனே கவசாய ஹும் | ஜ்யோதிஷ்டோமாத்மனே னேத்ரத்ரயாய வௌஷட் | ஸர்வக்ரத்வாத்மனே அஸ்த்ராயபட் | பூர்புவஸ்ஸுவரோமிதி திக்பன்தஃ || ಅಗ್ನಿಹೋತ್ರಾತ್ಮನೇ ಹೃದಯಾಯ ನಮಃ | ದರ್ಶಪೂರ್ಣ ಮಾಸಾತ್ಮನೇ ಶಿರಸೇ ಸ್ವಾಹಾ | ಚಾತುರ್-ಮಾಸ್ಯಾತ್ಮನೇ ಶಿಖಾಯೈ ವಷಟ್ | ನಿರೂಢ ಪಶುಬಂಧಾತ್ಮನೇ ಕವಚಾಯ ಹುಮ್ | ಜ್ಯೋತಿಷ್ಟೋಮಾತ್ಮನೇ ನೇತ್ರತ್ರಯಾಯ ವೌಷಟ್ | ಸರ್ವಕ್ರತ್ವಾತ್ಮನೇ ಅಸ್ತ್ರಾಯಫಟ್ | ಭೂರ್ಭುವಸ್ಸುವರೋಮಿತಿ ದಿಗ್ಬಂಧಃ || അഗ്നിഹോത്രാത്മനേ ഹൃദയായ നമഃ | ദര്ശപൂര്ണ മാസാത്മനേ ശിരസേ സ്വാഹാ | ചാതുര്-മാസ്യാത്മനേ ശിഖായൈ വഷട് | നിരൂഢ പശുബംധാത്മനേ കവചായ ഹുമ് | ജ്യോതിഷ്ടോമാത്മനേ നേത്രത്രയായ വൗഷട് | സര്വക്രത്വാത്മനേ അസ്ത്രായഫട് | ഭൂര്ഭുവസ്സുവരോമിതി ദിഗ്ബന്ധഃ || અગ્નિહોત્રાત્મને હૃદયાય નમઃ | દર્શપૂર્ણ માસાત્મને શિરસે સ્વાહા | ચાતુર-માસ્યાત્મને શિખાયૈ વષટ | નિરૂઢ પશુબંધાત્મને કવચાય હુમ | જ્યોતિષ્ટોમાત્મને નેત્રત્રયાય વૌષટ | સર્વક્રત્વાત્મને અસ્ત્રાયફટ | ભૂર્ભુવસ્સુવરોમિતિ દિગ્બન્ધઃ || ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରାତ୍ମନେ ହୃଦୟାୟ ନମଃ | ଦର୍ଶପୂର୍ଣ ମାସାତ୍ମନେ ଶିରସେ ସ୍ଵାହା | ଚାତୁର-ମାସ୍ୟାତ୍ମନେ ଶିଖାୟୈ ଵଷଟ | ନିରୂଢ ପଶୁବଂଧାତ୍ମନେ କଵଚାୟ ହୁମ | ଜ୍ୟୋତିଷ୍ଟୋମାତ୍ମନେ ନେତ୍ରତ୍ରୟାୟ ଵୌଷଟ | ସର୍ଵକ୍ରତ୍ଵାତ୍ମନେ ଅସ୍ତ୍ରାୟଫଟ | ଭୂର୍ଭୁଵସ୍ସୁଵରୋମିତି ଦିଗ୍ବନ୍ଧଃ || অগ্নিহোত্রাত্মনে হৃদয়ায় নমঃ | দর্শপূর্ণ মাসাত্মনে শিরসে স্বাহা | চাতুর-মাস্য়াত্মনে শিখায়ৈ বষট | নিরূঢ পশুবংধাত্মনে কবচায় হুম | জ্য়োতিষ্টোমাত্মনে নেত্রত্রয়ায় বৌষট | সর্বক্রত্বাত্মনে অস্ত্রায়ফট | ভূর্ভুবস্সুবরোমিতি দিগ্বন্ধঃ ||
    dhyānaṃ% ध्यानं% ధ్యానం% த்யானம்% ಧ್ಯಾನಂ% ധ്യാനം% ધ્યાનં% ଧ୍ୟାନଂ% ধ্য়ানং%
                     
    āpātāḷa-nabhaḥsthalānta-bhuvana-brahmāṇḍa-māvisphurat- आपाताल-नभःस्थलान्त-भुवन-ब्रह्माण्ड-माविस्फुरत्- ఆపాతాళ-నభఃస్థలాంత-భువన-బ్రహ్మాండ-మావిస్ఫురత్- ஆபாதாள-னபஃஸ்தலான்த-புவன-ப்ரஹ்மாண்ட-மாவிஸ்புரத்- ಆಪಾತಾಳ-ನಭಃಸ್ಥಲಾಂತ-ಭುವನ-ಬ್ರಹ್ಮಾಂಡ-ಮಾವಿಸ್ಫುರತ್- ആപാതാള-നഭഃസ്ഥലാന്ത-ഭുവന-ബ്രഹ്മാണ്ഡ-മാവിസ്ഫുരത്- આપાતાળ-નભઃસ્થલાન્ત-ભુવન-બ્રહ્માણ્ડ-માવિસ્ફુરત- ଆପାତାଳ-ନଭଃସ୍ଥଲାନ୍ତ-ଭୁଵନ-ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ-ମାଵିସ୍ଫୁରତ- আপাতাল-নভঃস্থলান্ত-ভুবন-ব্রহ্মাণ্ড-মাবিস্ফুরত-
    jyotiḥ sphāṭika-liṅga-mauḷi-vilasat-pūrṇendu-vāntāmṛtaiḥ | ज्योतिः स्फाटिक-लिङ्ग-मौलि-विलसत्-पूर्णेन्दु-वान्तामृतैः । జ్యోతిః స్ఫాటిక-లింగ-మౌళి-విలసత్-పూర్ణేందు-వాంతామృతైః | ஜ்யோதிஃ ஸ்பாடிக-லிம்க-மௌளி-விலஸத்-பூர்ணேன்து-வான்தாம்றுதைஃ | ಜ್ಯೋತಿಃ ಸ್ಫಾಟಿಕ-ಲಿಂಗ-ಮೌಳಿ-ವಿಲಸತ್-ಪೂರ್ಣೇಂದು-ವಾಂತಾಮೃತೈಃ | ജ്യോതിഃ സ്ഫാടിക-ലിംഗ-മൗളി-വിലസത്-പൂര്ണേന്ദു-വാന്താമൃതൈഃ | જ્યોતિઃ સ્ફાટિક-લિંગ-મૌળિ-વિલસત-પૂર્ણેન્દુ-વાન્તામૃતૈઃ | ଜ୍ୟୋତିଃ ସ୍ଫାଟିକ-ଲିଂଗ-ମୌଳି-ଵିଲସତ-ପୂର୍ଣେନ୍ଦୁ-ଵାନ୍ତାମୃତୈଃ | জ্য়োতিঃ স্ফাটিক-লিংগ-মৌলি-বিলসত-পূর্ণেন্দু-বান্তামৃতৈঃ |
    astokāpluta-meka-mīśa-maniśaṃ rudrānu-vākāñjapan अस्तोकाप्लुत-मेक-मीश-मनिशं रुद्रानु-वाकाञ्जपन् అస్తోకాప్లుత-మేక-మీశ-మనిశం రుద్రాను-వాకాంజపన్ அஸ்தோகாப்லுத-மேக-மீஶ-மனிஶம் ருத்ரானு-வாகாம்ஜபன் ಅಸ್ತೋಕಾಪ್ಲುತ-ಮೇಕ-ಮೀಶ-ಮನಿಶಂ ರುದ್ರಾನು-ವಾಕಾಂಜಪನ್ അസ്തോകാപ്ലുത-മേക-മീശ-മനിശം രുദ്രാനു-വാകാംജപന് અસ્તોકાપ્લુત-મેક-મીશ-મનિશં રુદ્રાનુ-વાકાંજપન ଅସ୍ତୋକାପ୍ଲୁତ-ମେକ-ମୀଶ-ମନିଶଂ ରୁଦ୍ରାନୁ-ଵାକାଂଜପନ অস্তোকাপ্লুত-মেক-মীশ-মনিশং রুদ্রানু-বাকাংজপন
    dhyāye-dīpsita-siddhaye dhruvapadaṃ vipro ‌உbhiṣiñce-ccivam || ध्याये-दीप्सित-सिद्धये ध्रुवपदं विप्रो ‌உभिषिञ्चे-च्चिवम् ॥ ధ్యాయే-దీప్సిత-సిద్ధయే ధ్రువపదం విప్రో ‌உభిషించే-చ్చివమ్ || த்யாயே-தீப்ஸித-ஸித்தயே த்ருவபதம் விப்ரோ ‌உபிஷிம்சே-ச்சிவம் || ಧ್ಯಾಯೇ-ದೀಪ್ಸಿತ-ಸಿದ್ಧಯೇ ಧ್ರುವಪದಂ ವಿಪ್ರೋ ‌உಭಿಷಿಂಚೇ-ಚ್ಚಿವಮ್ || ധ്യായേ-ദീപ്സിത-സിദ്ധയേ ധ്രുവപദം വിപ്രോ ‌உഭിഷിംചേ-ച്ചിവമ് || ધ્યાયે-દીપ્સિત-સિદ્ધયે ધ્રુવપદં વિપ્રો ‌உભિષિંચે-ચ્ચિવમ || ଧ୍ୟାୟେ-ଦୀପ୍ସିତ-ସିଦ୍ଧୟେ ଧ୍ରୁଵପଦଂ ଵିପ୍ରୋ ‌உଭିଷିଂଚେ-ଚ୍ଚିଵମ || ধ্য়ায়ে-দীপ্সিত-সিদ্ধয়ে ধ্রুবপদং বিপ্রো ‌உভিষিংচে-চ্চিবম ||
    brahmāṇḍa vyāptadehā bhasita himarucā bhāsamānā bhujaṅgaiḥ ब्रह्माण्ड व्याप्तदेहा भसित हिमरुचा भासमाना भुजङ्गैः బ్రహ్మాండ వ్యాప్తదేహా భసిత హిమరుచా భాసమానా భుజంగైః ப்ரஹ்மாண்ட வ்யாப்ததேஹா பஸித ஹிமருசா பாஸமானா புஜம்கைஃ ಬ್ರಹ್ಮಾಂಡ ವ್ಯಾಪ್ತದೇಹಾ ಭಸಿತ ಹಿಮರುಚಾ ಭಾಸಮಾನಾ ಭುಜಂಗೈಃ ബ്രഹ്മാണ്ഡ വ്യാപ്തദേഹാ ഭസിത ഹിമരുചാ ഭാസമാനാ ഭുജംഗൈഃ બ્રહ્માણ્ડ વ્યાપ્તદેહા ભસિત હિમરુચા ભાસમાના ભુજંગૈઃ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ଵ୍ୟାପ୍ତଦେହା ଭସିତ ହିମରୁଚା ଭାସମାନା ଭୁଜଂଗୈଃ ব্রহ্মাণ্ড ব্য়াপ্তদেহা ভসিত হিমরুচা ভাসমানা ভুজংগৈঃ
    kaṇṭhe kālāḥ kapardāḥ kalita-śaśikalā-ścaṇḍa kodaṇḍa hastāḥ | कण्ठे कालाः कपर्दाः कलित-शशिकला-श्चण्ड कोदण्ड हस्ताः । కంఠే కాలాః కపర్దాః కలిత-శశికలా-శ్చండ కోదండ హస్తాః | கண்டே காலாஃ கபர்தாஃ கலித-ஶஶிகலா-ஶ்சண்ட கோதண்ட ஹஸ்தாஃ | ಕಂಠೇ ಕಾಲಾಃ ಕಪರ್ದಾಃ ಕಲಿತ-ಶಶಿಕಲಾ-ಶ್ಚಂಡ ಕೋದಂಡ ಹಸ್ತಾಃ | കണ്ഠേ കാലാഃ കപര്ദാഃ കലിത-ശശികലാ-ശ്ചണ്ഡ കോദണ്ഡ ഹസ്താഃ | કણ્ઠે કાલાઃ કપર્દાઃ કલિત-શશિકલા-શ્ચણ્ડ કોદણ્ડ હસ્તાઃ | କଣ୍ଠେ କାଲାଃ କପର୍ଦାଃ କଲିତ-ଶଶିକଲା-ଶ୍ଚଣ୍ଡ କୋଦଣ୍ଡ ହସ୍ତାଃ | কণ্ঠে কালাঃ কপর্দাঃ কলিত-শশিকলা-শ্চণ্ড কোদণ্ড হস্তাঃ |
    tryakṣā rudrākṣamālāḥ prakaṭitavibhavāḥ śāmbhavā mūrtibhedāḥ त्र्यक्षा रुद्राक्षमालाः प्रकटितविभवाः शाम्भवा मूर्तिभेदाः త్ర్యక్షా రుద్రాక్షమాలాః ప్రకటితవిభవాః శాంభవా మూర్తిభేదాః த்ர்யக்ஷா ருத்ராக்ஷமாலாஃ ப்ரகடிதவிபவாஃ ஶாம்பவா மூர்திபேதாஃ ತ್ರ್ಯಕ್ಷಾ ರುದ್ರಾಕ್ಷಮಾಲಾಃ ಪ್ರಕಟಿತವಿಭವಾಃ ಶಾಂಭವಾ ಮೂರ್ತಿಭೇದಾಃ ത്ര്യക്ഷാ രുദ്രാക്ഷമാലാഃ പ്രകടിതവിഭവാഃ ശാംഭവാ മൂര്തിഭേദാഃ ત્ર્યક્ષા રુદ્રાક્ષમાલાઃ પ્રકટિતવિભવાઃ શાંભવા મૂર્તિભેદાઃ ତ୍ର୍ୟକ୍ଷା ରୁଦ୍ରାକ୍ଷମାଲାଃ ପ୍ରକଟିତଵିଭଵାଃ ଶାଂଭଵା ମୂର୍ତିଭେଦାଃ ত্র্য়ক্ষা রুদ্রাক্ষমালাঃ প্রকটিতবিভবাঃ শাংভবা মূর্তিভেদাঃ
    rudrāḥ śrīrudrasūkta-prakaṭitavibhavā naḥ prayaccantu saukhyam || रुद्राः श्रीरुद्रसूक्त-प्रकटितविभवा नः प्रयच्चन्तु सौख्यम् ॥ రుద్రాః శ్రీరుద్రసూక్త-ప్రకటితవిభవా నః ప్రయచ్చంతు సౌఖ్యమ్ || ருத்ராஃ ஶ்ரீருத்ரஸூக்த-ப்ரகடிதவிபவா னஃ ப்ரயச்சன்து ஸௌக்யம் || ರುದ್ರಾಃ ಶ್ರೀರುದ್ರಸೂಕ್ತ-ಪ್ರಕಟಿತವಿಭವಾ ನಃ ಪ್ರಯಚ್ಚಂತು ಸೌಖ್ಯಮ್ || രുദ്രാഃ ശ്രീരുദ്രസൂക്ത-പ്രകടിതവിഭവാ നഃ പ്രയച്ചന്തു സൗഖ്യമ് || રુદ્રાઃ શ્રીરુદ્રસૂક્ત-પ્રકટિતવિભવા નઃ પ્રયચ્ચન્તુ સૌખ્યમ || ରୁଦ୍ରାଃ ଶ୍ରୀରୁଦ୍ରସୂକ୍ତ-ପ୍ରକଟିତଵିଭଵା ନଃ ପ୍ରୟଚ୍ଚନ୍ତୁ ସୌଖ୍ୟମ || রুদ্রাঃ শ্রীরুদ্রসূক্ত-প্রকটিতবিভবা নঃ প্রয়চ্চন্তু সৌখ্য়ম ||
    oṃ gaṇānā”m tvā gaṇapa’tigṃ havāmahe kaviṃ ka’vīnāmu’pamaśra’vastamam | jyeṣṭharājaṃ brahma’ṇāṃ brahmaṇaspada ā na’ḥ śṛṇvannūtibhi’ssīda sāda’nam || mahāgaṇapataye namaḥ || ॐ ग॒णाना॓म् त्वा ग॒णप॑तिग्ं हवामहे क॒विं क॑वी॒नामु॑प॒मश्र॑वस्तमम् । ज्ये॒ष्ठ॒राजं॒ ब्रह्म॑णां ब्रह्मणस्पद॒ आ नः॑ शृ॒ण्वन्नू॒तिभि॑स्सीद॒ साद॑नम् ॥ महागणपतये॒ नमः ॥ ఓం గణానా”మ్ త్వా గణప’తిగ్‍మ్ హవామహే కవిం క’వీనాము’పమశ్ర’వస్తమమ్ | జ్యేష్ఠరాజం బ్రహ్మ’ణాం బ్రహ్మణస్పద ఆ నః’ శృణ్వన్నూతిభి’స్సీద సాద’నమ్ || మహాగణపతయే నమః || ஓம் கணானா”ம் த்வா கணப’திக்‍ம் ஹவாமஹே கவிம் க’வீனாமு’பமஶ்ர’வஸ்தமம் | ஜ்யேஷ்டராஜம்ப்ரஹ்ம’ணாம் ப்ரஹ்மணஸ்பத ஆ னஃ’ ஶ்றுண்வன்னூதிபி’ஸ்ஸீத ஸாத’னம் || மஹாகணபதயேனமஃ || ಓಂ ಗಣಾನಾ”ಮ್ ತ್ವಾ ಗಣಪ’ತಿಗ್‍ಮ್ ಹವಾಮಹೇ ಕವಿಂ ಕ’ವೀನಾಮು’ಪಮಶ್ರ’ವಸ್ತಮಮ್ | ಜ್ಯೇಷ್ಠರಾಜಂ ಬ್ರಹ್ಮ’ಣಾಂ ಬ್ರಹ್ಮಣಸ್ಪದ ಆ ನಃ’ ಶೃಣ್ವನ್ನೂತಿಭಿ’ಸ್ಸೀದ ಸಾದ’ನಮ್ || ಮಹಾಗಣಪತಯೇ ನಮಃ || ഓം ഗണാനാ’മ് ത്വാ ഗണപ’തിഗ്‍മ് ഹവാമഹേ കവിം ക’വീനാമു’പമശ്ര’വസ്തമമ് | ജ്യേഷ്ഠരാജംബ്രഹ്മ’ണാം ബ്രഹ്മണസ്പദ ആ നഃ’ ശൃണ്വന്നൂതിഭി’സ്സീദ സാദ’നമ് || മഹാഗണപതയേ നമഃ || ઓં ગણાના”મ ત્વા ગણપ’તિગ્‍મ હવામહે કવિં ક’વીનામુ’પમશ્ર’વસ્તમમ | જ્યેષ્ઠરાજં બ્રહ્મ’ણાં બ્રહ્મણસ્પદ આ નઃ’ શૃણ્વન્નૂતિભિ’સ્સીદ સાદ’નમ || મહાગણપતયે નમઃ || ଓଂ ଗଣାନା”ମ ତ୍ଵା ଗଣପ’ତିଗ୍‍ମ ହଵାମହେ କଵିଂ କ’ଵୀନାମୁ’ପମଶ୍ର’ଵସ୍ତମମ | ଜ୍ୟେଷ୍ଠରାଜଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣାଂ ବ୍ରହ୍ମଣସ୍ପଦ ଆ ନଃ’ ଶୃଣ୍ଵନ୍ନୂତିଭି’ସ୍ସୀଦ ସାଦ’ନମ || ମହାଗଣପତୟେ ନମଃ || ওং গণানা”ম ত্বা গণপ’তিগ্‍ম হবামহে কবিং ক’বীনামু’পমশ্র’বস্তমম | জ্য়েষ্ঠরাজং ব্রহ্ম’ণাং ব্রহ্মণস্পদ আ নঃ’ শৃণ্বন্নূতিভি’স্সীদ সাদ’নম || মহাগণপতয়ে নমঃ ||
    śaṃ ca’ me maya’śca me priyaṃ ca’ me ‌உnukāmaśca’ me kāma’śca me saumanasaśca’ me bhadraṃ ca’ me śreya’śca me vasya’śca me yaśa’śca me bhaga’śca me dravi’ṇaṃ ca me yantā ca’ me dhartā ca’ me kṣema’śca me dhṛti’śca me viśva’ṃ ca me maha’śca me saṃvicca’ meṅñātra’ṃ ca me sūśca’ me prasūśca’ me sīra’ṃ ca me layaśca’ ma ṛtaṃ ca’ me ‌உmṛta’ṃ ca me ‌உyakṣmaṃ ca me ‌உnā’mayacca me jīvātu’śca me dīrghāyutvaṃ ca’ me ‌உnamitraṃ came ‌உbha’yaṃ ca me sugaṃ ca’ me śaya’naṃ ca me sūṣā ca’ me sudina’ṃ ca me || शं च॑ मे॒ मय॑श्च मे प्रि॒यं च॑ मे ‌உनुका॒मश्च॑ मे॒ काम॑श्च मे सौमनस॒श्च॑ मे भ॒द्रं च॑ मे॒ श्रेय॑श्च मे॒ वस्य॑श्च मे॒ यश॑श्च मे॒ भग॑श्च मे॒ द्रवि॑णं च मे य॒न्ता च॑ मे ध॒र्ता च॑ मे॒ क्षेम॑श्च मे॒ धृति॑श्च मे॒ विश्वं॑ च मे॒ मह॑श्च मे स॒ंविच्च॑ मे॒ ज्ञात्रं॑ च मे॒ सूश्च॑ मे प्र॒सूश्च॑ मे॒ सीरं॑ च मे ल॒यश्च॑ म ऋ॒तं च॑ मे॒ ‌உमृतं॑ च मे ‌உय॒क्ष्मं च॒ मे ‌உना॑मयच्च मे जी॒वातु॑श्च मे दीर्घायु॒त्वं च॑ मे ‌உनमि॒त्रं च॒ मे ‌உभ॑यं च मे सु॒गं च॑ मे॒ शय॑नं च मे सू॒षा च॑ मे॒ सु॒दिनं॑ च मे ॥ శం చ’ మే మయ’శ్చ మే ప్రియం చ’ మే ‌உనుకామశ్చ’ మే కామ’శ్చ మే సౌమనసశ్చ’ మే భద్రం చ’ మే శ్రేయ’శ్చ మే వస్య’శ్చ మే యశ’శ్చ మే భగ’శ్చ మే ద్రవి’ణం చ మే యంతా చ’ మే ధర్తా చ’ మే క్షేమ’శ్చ మే ధృతి’శ్చ మేవిశ్వం’ చ మే మహ’శ్చ మే సంవిచ్చ’ మే ఙ్ఞాత్రం’ చ మే సూశ్చ’ మే ప్రసూశ్చ’ మే సీరం’ చ మే లయశ్చ’ మ ఋతం చ’ మే ‌உమృతం’ చ మే ‌உయక్ష్మం చ మే ‌உనా’మయచ్చ మే జీవాతు’శ్చ మే దీర్ఘాయుత్వం చ’ మే ‌உనమిత్రం చ మే ‌உభ’యం చ మే సుగం చ’ మే శయ’నం చ మే సూషా చ’ మే సుదినం’ చ మే || ஶம் ச’ மே மய’ஶ்ச மே ப்ரியம் ச’ மே ‌உனுகாமஶ்ச’ மே காம’ஶ்ச மே ஸௌமனஸஶ்ச’ மே பத்ரம் ச’ மே ஶ்ரேய’ஶ்ச மே வஸ்ய’ஶ்ச மே யஶ’ஶ்ச மே பக’ஶ்ச மே த்ரவி’ணம் ச மே யன்தா ச’ மே தர்தா ச’ மே க்ஷேம’ஶ்ச மே த்றுதி’ஶ்ச மே விஶ்வம்’ ச மே மஹ’ஶ்ச மே ஸம்விச்ச’ மே ஜ்ஞாத்ரம்’ ச மேஸூஶ்ச’ மே ப்ரஸூஶ்ச’ மே ஸீரம்’ ச மே லயஶ்ச’ ம றுதம் ச’ மே ‌உம்றுதம்’ ச மே ‌உயக்ஷ்மம் சமே ‌உனா’மயச்ச மே ஜீவாது’ஶ்ச மே தீர்காயுத்வம் ச’ மே ‌உனமித்ரம் ச மே ‌உப’யம் ச மே ஸுகம் ச’ மேஶய’னம் ச மே ஸூஷா ச’ மே ஸுதினம்’ ச மே || ಶಂ ಚ’ ಮೇ ಮಯ’ಶ್ಚ ಮೇ ಪ್ರಿಯಂ ಚ’ ಮೇ ‌உನುಕಾಮಶ್ಚ’ ಮೇ ಕಾಮ’ಶ್ಚ ಮೇ ಸೌಮನಸಶ್ಚ’ ಮೇ ಭದ್ರಂ ಚ’ ಮೇ ಶ್ರೇಯ’ಶ್ಚ ಮೇ ವಸ್ಯ’ಶ್ಚ ಮೇ ಯಶ’ಶ್ಚ ಮೇ ಭಗ’ಶ್ಚ ಮೇ ದ್ರವಿ’ಣಂ ಚ ಮೇ ಯಂತಾ ಚ’ ಮೇ ಧರ್ತಾ ಚ’ ಮೇ ಕ್ಷೇಮ’ಶ್ಚ ಮೇ ಧೃತಿ’ಶ್ಚ ಮೇವಿಶ್ವಂ’ ಚ ಮೇ ಮಹ’ಶ್ಚ ಮೇ ಸಂವಿಚ್ಚ’ ಮೇ ಙ್ಞಾತ್ರಂ’ ಚ ಮೇ ಸೂಶ್ಚ’ ಮೇ ಪ್ರಸೂಶ್ಚ’ ಮೇ ಸೀರಂ’ ಚ ಮೇ ಲಯಶ್ಚ’ ಮ ಋತಂ ಚ’ ಮೇ ‌உಮೃತಂ’ ಚ ಮೇ ‌உಯಕ್ಷ್ಮಂ ಚ ಮೇ ‌உನಾ’ಮಯಚ್ಚ ಮೇ ಜೀವಾತು’ಶ್ಚ ಮೇ ದೀರ್ಘಾಯುತ್ವಂ ಚ’ ಮೇ ‌உನಮಿತ್ರಂ ಚ ಮೇ ‌உಭ’ಯಂ ಚ ಮೇ ಸುಗಂ ಚ’ ಮೇ ಶಯ’ನಂ ಚ ಮೇ ಸೂಷಾ ಚ’ ಮೇ ಸುದಿನಂ’ ಚ ಮೇ || ശം ച’ മേ മയ’ശ്ച മേ പ്രിയം ച’ മേ ‌உനുകാമശ്ച’ മേ കാമ’ശ്ച മേ സൗമനസശ്ച’ മേ ഭദ്രം ച’ മേശ്രേയ’ശ്ച മേ വസ്യ’ശ്ച മേ യശ’ശ്ച മേ ഭഗ’ശ്ച മേ ദ്രവി’ണം ച മേ യന്താ ച’ മേ ധര്താ ച’ മേക്ഷേമ’ശ്ച മേ ധൃതി’ശ്ച മേ വിശ്വം’ ച മേ മഹ’ശ്ച മേ സംവിച്ച’ മേ ജ്ഞാത്രം’ ച മേ സൂശ്ച’ മേ പ്രസൂശ്ച’ മേ സീരം’ ച മേ ലയശ്ച’ മ ഋതം ച’ മേ ‌உമൃതം’ ച മേ ‌உയക്ഷ്മം ച മേ ‌உനാ’മയച്ച മേ ജീവാതു’ശ്ച മേ ദീര്ഘായുത്വം ച’ മേ ‌உനമിത്രം ച മേ ‌உഭ’യം ച മേ സുഗം ച’ മേ ശയ’നം ച മേ സൂഷാ ച’ മേ സുദിനം’ ച മേ || શં ચ’ મે મય’શ્ચ મે પ્રિયં ચ’ મે ‌உનુકામશ્ચ’ મે કામ’શ્ચ મે સૌમનસશ્ચ’ મે ભદ્રં ચ’ મે શ્રેય’શ્ચ મે વસ્ય’શ્ચ મે યશ’શ્ચ મેભગ’શ્ચ મે દ્રવિ’ણં ચ મે યન્તા ચ’ મે ધર્તા ચ’ મે ક્ષેમ’શ્ચ મે ધૃતિ’શ્ચ મે વિશ્વં’ ચ મે મહ’શ્ચ મે સંવિચ્ચ’ મે જ્ઞાત્રં’ ચ મેસૂશ્ચ’ મે પ્રસૂશ્ચ’ મે સીરં’ ચ મે લયશ્ચ’ મ ઋતં ચ’ મે ‌உમૃતં’ ચ મે ‌உયક્ષ્મં ચ મે ‌உના’મયચ્ચ મે જીવાતુ’શ્ચ મે દીર્ઘાયુત્વં ચ’ મે ‌உનમિત્રં ચ મે ‌உભ’યં ચ મે સુગં ચ’ મે શય’નં ચ મે સૂષા ચ’ મે સુદિનં’ ચ મે || ଶଂ ଚ’ ମେ ମୟ’ଶ୍ଚ ମେ ପ୍ରିୟଂ ଚ’ ମେ ‌உନୁକାମଶ୍ଚ’ ମେ କାମ’ଶ୍ଚ ମେ ସୌମନସଶ୍ଚ’ ମେ ଭଦ୍ରଂ ଚ’ ମେ ଶ୍ରେୟ’ଶ୍ଚ ମେ ଵସ୍ୟ’ଶ୍ଚ ମେ ୟଶ’ଶ୍ଚ ମେଭଗ’ଶ୍ଚ ମେ ଦ୍ରଵି’ଣଂ ଚ ମେ ୟନ୍ତା ଚ’ ମେ ଧର୍ତା ଚ’ ମେ କ୍ଷେମ’ଶ୍ଚ ମେ ଧୃତି’ଶ୍ଚ ମେ ଵିଶ୍ଵଂ’ ଚ ମେ ମହ’ଶ୍ଚ ମେ ସଂଵିଚ୍ଚ’ ମେ ଜ୍ଞାତ୍ରଂ’ ଚ ମେ ସୂଶ୍ଚ’ ମେ ପ୍ରସୂଶ୍ଚ’ ମେ ସୀରଂ’ ଚ ମେ ଲୟଶ୍ଚ’ ମ ଋତଂ ଚ’ ମେ ‌உମୃତଂ’ ଚ ମେ ‌உୟକ୍ଷ୍ମଂ ଚ ମେ ‌உନା’ମୟଚ୍ଚ ମେ ଜୀଵାତୁ’ଶ୍ଚ ମେ ଦୀର୍ଘାୟୁତ୍ଵଂ ଚ’ ମେ ‌உନମିତ୍ରଂ ଚ ମେ ‌உଭ’ୟଂ ଚ ମେ ସୁଗଂ ଚ’ ମେ ଶୟ’ନଂ ଚ ମେ ସୂଷା ଚ’ ମେ ସୁଦିନଂ’ ଚ ମେ || শং চ’ মে ময়’শ্চ মে প্রিয়ং চ’ মে ‌உনুকামশ্চ’ মে কাম’শ্চ মে সৌমনসশ্চ’ মে ভদ্রং চ’ মে শ্রেয়’শ্চ মে বস্য়’শ্চ মেয়শ’শ্চ মে ভগ’শ্চ মে দ্রবি’ণং চ মে য়ন্তা চ’ মে ধর্তা চ’ মে ক্ষেম’শ্চ মে ধৃতি’শ্চ মে বিশ্বং’ চ মে মহ’শ্চ মে সংবিচ্চ’ মে জ্ঞাত্রং’ চ মে সূশ্চ’ মে প্রসূশ্চ’ মে সীরং’ চ মে লয়শ্চ’ ম ঋতং চ’ মে ‌உমৃতং’ চ মে ‌உয়ক্ষ্মং চ মে ‌உনা’ময়চ্চ মে জীবাতু’শ্চ মে দীর্ঘায়ুত্বং চ’ মে ‌உনমিত্রং চ মে ‌உভ’য়ং চ মে সুগং চ’ মে শয়’নং চ মে সূষা চ’ মে সুদিনং’ চ মে ||
    oṃ śāntiḥ śāntiḥ śānti’ḥ || ॐ शान्तिः॒ शान्तिः॒ शान्तिः॑ ॥ ఓం శాంతిః శాంతిః శాంతిః’ || ஓம் ஶாம்திஃ ஶாம்திஃ ஶாம்திஃ’ || ಓಂ ಶಾಂತಿಃ ಶಾಂತಿಃ ಶಾಂತಿಃ’ || ഓം ശാംതിഃ ശാംതിഃ ശാംതിഃ’ || ઓં શાંતિઃ શાંતિઃ શાંતિઃ’ || ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ || ওং শাংতিঃ শাংতিঃ শাংতিঃ’ ||

 

Leave a Reply